(¯`·._.·[ İnanç Dünyası ]·._.·´¯)
Sitemize HoşgeLidinz !

Daha Çok BiLgi Edinmek İçin Lütfen Üye oLunuz Smile

“Sizin en hayırlılarınız, Kur’an’ı öğrenen ve
öğretenlerinizdir.”

" افضل ما لديكم هو أفضل ، لتعلم القرآن ويعلم "
Menekşe
.. Senin İçin ...
Hayat
... Anne...
Bedeva100
Forum Siteleri

Hanımların kaza hesaplamaları hakkında açıklama.

Aşağa gitmek

Hanımların kaza hesaplamaları hakkında açıklama.

Mesaj  Saffat Bir Paz Ağus. 15, 2010 2:33 pm

Hanımlar, erkekler gibi bir yılda 365 gün namaz ile sorumlu olmazlar. Namazdan sorumlu olmadıkları bu zamanlar kaza borcu belirlenirken hesaba katılmadığı için bir hesap hatasına neden olmuyor mu?

Ziyaretçilerimizden, hanımların kaza hesaplaması ve takibi konusunda karışıklık olduğu yönünde aldığımız başvuralara buradan toplu bir cevap verme gereği hisettik.
Öncelikle suale bakalım.
"Hanımlar, erkekler gibi bir yılda 365 gün namaz ile sorumlu olmazlar. Namazdan sorumlu olmadıkları bu zamanlar kaza borcu belirlenirken hesaba katılmadığı için bir hesap hatasına neden olmuyor mu?"
Aslında hesaplamada genel anlamda bir karışıklık yok. Bunu bir örnekle şöyle açıklamaya çalışalım.
Diyelim ki sizin 5 yıl kaza borcunuz hesaplandı. Ve siz bu borcu ödemeye başladınız. Örnek olarak da hergün 1 günlük kaza kılmayı taahhüt ettiğinizi düşünelim. İkinci örnek olarak da her gün 3 günlük kaza namazı kılmayı taahhüt ettiğiniz düşünelim.
Ve diyelim ki 2008 yılı boyunca kıldığınız kazalar birinci örneğe göre bir yıllık, mesela 1986 yılına ait kazalarınıza karşılık gelsin. Siz 1986 yılında kaç gün namaz kılmadıysanız, 2008 yılında bu kazaları kılarken de o kadar gün kaza namazı kılmayacaksınız demektir.
Dolayısıyla borç yok, ödeme de yok.
İkinci örneğimizi düşünelim. 2008 yılı içinde her gün üç günlük kaza namazı kılmayı taahhüt ettiniz. Bu yıllar da 1986,1987,1988 yılları olsun. Yani siz 2008 yılında her gün 3 günlük kaza namazı kılarak 1986-1988 yılları arasındaki 3 yıllık borcunuzu ödeyeceksiniz.
Siz her gün 3 günlük kaza kıldığınız için, bir yılda namaz kılmadığınız dönemlerin toplamı üç ile çarpılarak, o yıl boyunca toplam kıldığınız varsayılan kazadan 3 yıllık namazsız dönem eksik kılmış olacaksınız. Yani 3 yıllık kazadan 3 yıllık namazsız dönem eksik kılacaksınız. Zaten istenen de budur.
Burada bir tek istisna var. Hanımlarda belirli bir yaştan sonra bu namazsız dönem sona erer ve erkekler gibi yılda 365 gün namazla mükellef olurlar. İşte bu aşamadan itibaren her yıl kılınan kazalar, bir yıllık borçlanmadan yaklaşık 2-4 ay kadar fazla olacaktır. Bu durumda yapılabilecek iki şey var. İsterseniz bunları yine hiç hesaba katmazsınız. Bu zamanlarda kıldığınız kazalar hesabınıza nafile olarak işlenip, öbür alemde karşınıza çıkacaktır.
Bununla birlikte, "hayır ben tam hesaplatmak istiyorum" diyorsanız, o zaman bu aşamadan sonra, kaza borcunuz bitene kadar her ay sonunda sitemize girip eksik fazla menüsünden hesabınıza kılınan kaza olarak, geçmiş dönemde üzerinize her ay farz olmayan gün sayısı kadar "kılınan kaza" ilave edebilirsiniz.
Allah en kısa zamanda borçlarımızı bitirip, Huzura Borçsuz Çıkmayı nasip etsin.
avatar
Saffat
YöneTici
YöneTici

Mesaj Sayısı : 186
Konu Sayısı : 570
Reputation : 0
Kayıt tarihi : 13/08/10
Yaş : 25
Nerden : İstanbuL/BağcıLar

http://tekbir.netgoo.org

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz