(¯`·._.·[ İnanç Dünyası ]·._.·´¯)
Sitemize HoşgeLidinz !

Daha Çok BiLgi Edinmek İçin Lütfen Üye oLunuz Smile

“Sizin en hayırlılarınız, Kur’an’ı öğrenen ve
öğretenlerinizdir.”

" افضل ما لديكم هو أفضل ، لتعلم القرآن ويعلم "
Similar topics
  Menekşe
  .. Senin İçin ...
  Hayat
  ... Anne...
  Bedeva100
  Forum Siteleri

  Allah Nur mudur?

  Aşağa gitmek

  Allah Nur mudur?

  Mesaj  Saffat Bir Ptsi Ağus. 16, 2010 6:46 pm

  Yaratan- yaratılan ikiliği mi? yoksa, Allah'ın kendi varlığından bütün alemlerin tezahür etmesi yansıması mı? Bu tartışma yüzyıllardır vardır. ve hala sürmektedir.

  klasik sünni/şii alimleri yaratan -yaratılan ikiliğini savunur Oysa Tasavufi görüşü kabul eden, sufiler ise, tezahür teorisini savunur, Buna Vahdet-i Vücutta denmektedir. Vahdet-i Vücud birçok tasavvufi ekolde bulunmasına karşın belkide en ısrarcı bir şekilde İbn-i Arabi'de karşımıza çıkar.

  vahdeti Vücutu savunan görüşe göre; yaratan ve yaratılan ikiliği yoktur Var olan herşey Tanrı'nın birer yansıması ve tezahürüdür. yaratan ve yaratılan anlayışının kabulü ikilik anlamına gelir ki bu anlayış, Şirktir. küfrün Ta kendisidir. Tevhit Allah'ın Birliği sırrına varamama halidir.

  Sufi görüşe göre; ".Allah'dan gelen heşey yine Allah'a dönecektir. Kuşkusuz ebedi dönüş Hakk'adır. İnsan-ı Kamil olma aşamasının en son aşaması. Hakk İle Hakk olmaktır. ( fenafillah makamı)

  Vahdet-i Vucut olarak adlandırılan bu batıni yorum nerden gelir? Kur'an-ı Kerim'de vahdet-i Vucut'a kanıt olarak gösterilen ayetler var mıdır?

  Öncelikle Yüce Allah kendini, Işık (Nûr= Tanrısal Işık) olarak açıklar. Bu bağlamda Evren Bütünüyle Tanrısal Işığın kendisi olduğu gibi. Allah Evrendeki Bütün tezahür olanların diğer bir anlatımla ışıkların Tümüdür.

  Işık Anlamındaki Nûr Sözcüğü Allah'ın isimlerinden biridir. Kur'an Surelerinden birinin de adıdır. Kur'an-ı Kerim Tanrı-Işık gerçeğini kendi uslubu içinde şöyle ifade eder, açığa vurur

  "Allah Göklerin ve yerin Nûrudur."
  Nur Suresi ayet 35


  Yine Yüce Allah Bakara Suresinde,


  ".Doğuda batı da yanlız Allah'ındır! O halde nereye dönerseniz orada Allah'ın Yüzü vardır. Allah vâsidir, Sürekli genişler/ varlığı sürekli genişletir; Alimdir herşeyi en iyi bilendir." Bakara 115


  Kur'an, doğayı Allah'ın vucudu gibi görür. Allah Süreci sadece izlememekte, sürecin bizzat içinde yer almakla da kalmamaktadır. Kur'an-a göre Allah sürecin bizzat kendisidir. O'nun isim sıfatlarından birisi Vasi 'dir ki; sürekli genişleyen demektir. Birçok sünni Alim Vasi kelimesini genişleten olarak çevirmesine karşın vasi genişleyen demektir.

  Tanrı-İnsan birlikteliği ve ayrılmazlığına Kur'an-ı kerimde kanıt pek çoktur. Örneğin; Yüce Allah var oluşu/ tezahürü anlatırken "Ben" yerine "Biz" kelimesini kullanarak evrendeki varlıkların tümünü kendisiyle birlikte anarak kendisinin (yaratma /tezahür/yansıma) sürecin bizzat içinde bu eylemi gerçekleştirdiğini söylemektedir.

  "Ey insanlar, eğer dirilişten yana bir kuşku içindeyseniz, gerçek şu ki, biz sizi topraktan yarattık, sonra bir damla sudan, sonra bir alak’tan (embriyo), sonra yaratılış biçimi belli belirsiz bir çiğnem et parçasından; size (kudretimizi) açıkca göstermek için. Dilediğimizi, adı konulmuş bir süreye kadar rahimlerde tutuyoruz. Sonra sizi bebek olarak çıkarıyoruz, sonra da erginlik çağına erişmeniz için (sizi büyütüyoruz). Sizden kiminizin hayatına son verilmekte, kiminiz de, bildikten sonra hiç bir şey bilmeme durumuna gelmesi için ömrün en aşağı ucuna (yaşlılığa) geri çevrilmektedir. Yeryüzünü kupkuru ölü gibi görürsün, fakat biz onun üzerine suyu indirdiğimiz zaman titreşir, kabarır ve her güzel çiftten (ürünler) bitirir" (Hac Suresi , 5)

  Yaratma/Tezahür eyleminde, Doğadaki, meniye, kana, ete, süte kadar birçok çevre unsuru devreye girer, yani bir yaratıcı eylem, yaratıcının isim ve sıfatlarının her birinin tabiatta bir yansıma ve yankılama bulmasıyla birçok aşamada gerçekleşir.

  Yaratıcı irade açısından yaratma/ tezahür etme eylemi "ol" emri kadar zaman alan, bir anlık iş isede matematik-astronomik zaman bağlı insan idraki için her yaratma/tezahür fiili birden çok aşamanın birbirini izlediği bir süreçtir.  Saygı ve sevgilerimle
  avatar
  Saffat
  YöneTici
  YöneTici

  Mesaj Sayısı : 186
  Konu Sayısı : 570
  Reputation : 0
  Kayıt tarihi : 13/08/10
  Yaş : 25
  Nerden : İstanbuL/BağcıLar

  http://tekbir.netgoo.org

  Sayfa başına dön Aşağa gitmek

  Sayfa başına dön

  - Similar topics

   
  Bu forumun müsaadesi var:
  Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz